Košík
 

Počet položek: 0

Celková cena:
0,00 Kč

 
     
 
Titulní strana Kontakty Vše o nákupu Rady a tipy Užitečné odkazy Velikostní tabulky
 

Historie snowboardingu

Snowboarding jako uznávaný sport
Za posledních dvacet let se stal snowboarding uznávaným a všeobecně oblíbeným sportem, který si získal až možná neuvěřitelně velkou a objemnou základnu svých fanoušků a obdivovatelů. Možná je to i díky tomu, že svým vzezřením se stál synonymem pro lidi spíše nekonvenční, kteří vyhledávají jistou dávku adrenalinu, touží po dobrodružstvích a vysloveně vyžadují nějaké ty nové zážitky. Není to samozřejmě jediným hlediskem, které by se dalo zohlednit, ale pokud se nad tím v klidu a pohodě zamyslíme, tak něco na těchto tvrzeních pravdy bude. V poslední době je to snad nejrychleji se rozvíjející zimní sport, který získává své obdivovatele napříč všemi státy i kontinenty a je jen otázkou času, kdy se tyto prožitky promítnou i do komerčního světa, který si vždy vyhlédne nějakou tu oběť a pak si s ní pohrává pěkně dlouho.

Počátky snowboardingu
Snad první pokus o snowboarding se mohou datovat na počátek 20. století, kdy si lidé poprvé zkusily tzv. surfování na sněhu. Moc příznivců se ale do této akce tehdy moc nehrnulo, přeci jen o nějakou takovou zvláštnost se lidé moc nebijí. Zrovna v době po první světové válce asi byly úplně jiné starosti, nežli se zajímat o nový sport, který by sice mohl být zábavný, ale nikdo jej přímo takto nechápal. Pokusy tedy začínají již tehdy, ale na to, aby se stal snowboarding masovou záležitostí, která ovládne mysl milionů lidí, si ještě bude muset pěkně dlouho počkat.

Genialita je v jednoduchosti
Mnohem významnějším datem pro vznik snowboarding by se dal použít rok 1965, kdy Američan Popen vyrobil přímo pro své děti prkno, které neslo název snufer. Zvládl to velmi jednoduše. Spojil dvě lyže k sobě a tím vznikl první snowboard na světě. Lidé si tuto novinku začali obdivovat a zvláště pak mezi surfaři se stal snowboard velmi oblíbeným sportovním vyžitím. První sněhová prkna se dala využívat spíše na čerstvý a měkký sníh, vyžadovala upravené sjezdovky (kam však těmto lidem byl spíše zakazován vstup), takže se snowboarding dal provozovat spíše ve volném terénu. I přes všechna úskalí, která si musel snowboarding vytrpět, se nakonec v 80. letech stává rovnocenným soupeřem k lyžování, své fanoušky a provozovatele si našel a tak se vše začalo v dobré obracet. Součastné masové rozšíření na sebe ale ještě chvilku počká.

Vznik mezinárodních asociací
Koncem 80. let se stihla ještě jedna zajímavá akce, která k propagaci snowboardingu prospěla. V italském Livignu se konalo první neoficiální mistrovství světa, které propagaci pomohlo jistě velmi, jelikož právě v tuto dobu vznikají i první národní organizace, které jsou zastřešovány Severoamerickou snowboardovou organizací (zkráceně se používá anglická zkratka NASA - North American Snowboard Association) a Evropskou snowboardovou organizací (opět anglická zkratka SEA - Snowboard European Association). Cílem obou těchto organizací bylo v první řadě zajistit spolupráci na obou kontinentech a také další rozvoj snowboardingu. Tohle vše se naštěstí povedlo a tak není divu, že se mezinárodní věhlas snowboardingu dostal do všech koutů světa, kde lidé rádi lyžují. Již velká většina lyžařů nakonec na snowboard přešla a to hlavně díky tomu, že přeci jen v lyžování nenacházeli takové uspokojení.

První světový pohár
V sezóně 1992 – 1993 probíhá první Světový pohár, který se zapsal do dějin snowboardingu tučným písmem. Dohromady měla celá soutěž 17 závodů, kdy nejvíce – sedm proběhlo v Severní Americe, dále pak šest v Evropě a čtyři dokonce v Japonsku. Vše se odehrálo tak, že pomalu ale jistě se snowboarding dostává na své výslunní. Stále tomuto sportu propadává více a více soutěžících. Snowboarding se stává pro mladou generaci drogou, se kterou však nikdo nechce příliš bojovat. Proč také? Vše je v rámci pravidel a nikdo nic špatného nepáchá. Lidé si snowboardingu užívají plnými doušky a často se i tento sport pomaličku dostává i na dříve zakazované sjezdovky. Není také divu, jelikož vlekaři přišli na to, že bez snowboardingu by se jim nemuselo již tak dobře dařit. Lyžařů totiž takovým tempem nepřibývá.

Zimní olympijské hry
Posledním velkým úspěchem snowboardingu se stalo jeho zařazení na zimní olympijské hry. Jeho první představení se konalo v roce 1994 v norském Lillehammeru. Zde se ještě nekonalo zápolení o olympijské medaile, ale snowboarding byl ukázán jako ukázkový sport. Vyvolal však takový zájem, že bylo jen otázkou času, kdy se představí jako sport na stejné úrovni k těm ostatním. Stalo se tak hned následující olympijské hry v roce 1998 v japonském Naganu (právě v tom Naganu, kde naši hokejisté splnili sen mnoha generací českých fanoušků ledního hokeje). Od té doby se snowboarding stal oficiálním sportem, který je sice zařazen do Mezinárodní lyžařské federace (anglická zkratka FIS - Federation International de Ski), což byl vcelku velký otřes ve své době. Mnoho světově uznávaných snowboardistů proto na olympijských hrách vůbec nestartovalo, ale to byly spíše zákulisní boje, které sice snowboardingu neprospěly, ale naštěstí ho také neuvedly v zapomnění.

Článek získán zdarma metodou guestbloggingu na Copywriting.cz.

Nahoru

 
 
 
 
TOPlist