Košík
 

Počet položek: 0

Celková cena:
0,00 Kč

 
     
 
Titulní strana Kontakty Vše o nákupu Rady a tipy Užitečné odkazy Velikostní tabulky
 

Jak seřídit vázání na lyže

Jak seřídit vázání na lyže ?
Nejdůležitějším kritériem pro výběr lyžařského vázání je hmotnost lyžaře.  Pro to , aby vázání fungovalo správně a bezpečně, musíte vybrat vázání pro vaší váhovou kategorii. Podle čeho ji ale zjistíte ?  Hmotnostní kategorie vázání charakterizuje stupnice DIN uváděná u každěho modelu. DIN je čílo. Které když vynásobíte deseti, vyjde Vám hmotnost, pro kterou je vázání určeno. Je-li tedy uvedeno, že DIN je 3-11 , je vázání určeno pro hmotnost lyžaře 30-110 kg. Po výběru správného typu si mosíte nechat nastavit vypínací síly paty a špičky. Ty se kromě hmotnosti nastaví podle toho jaký styl jízdy volíte a jak jste zdatní. Začátečník si určitě nastaví vypínací síly menší , než-li sportovní lyžař, který jezdí razantní oblouky a potřebuje tedy vypínací síly větší. Tyto síly vám rádi nastaví v každém ski-servisu. Je třeba jim však zdělit vaší lyžařskou zdatnost, hmotnost a vás styl lyžování který preferujete.  Nejrozšířenějšími značkami lyžařských vázání stále zůstávají firmy Marker a Tyrolia, které vyrábí své modely i v barvách firem jako Blizzard, Voelkl a dalších .

Co se uchycení vázání na lyži, tak existuje několik způsobů. V poslední době je velmi rozšířené takzvané systémové vázání, které se úchycuje se na takzvanou kolejnici,  která je integrovaná na lyži, někdy (např. U Blizzardu) je přímo výliskem přímo na těle lyže . Tento způsob uchycení mají například lyžařské sety Blizzard, nebo řada Voelk Motion. Výhodou tohoto typu vázání je snadná montáž bez nutnosti vrtání do lyží. Snadné je pak i následné nastavování velikosti vázání.  Jedinou možnou nevýhodou tohoto typu vázání je to,  že už pod něj nemůžete vložit carvingovou desku, nebo podložku. Kolejnice ale většinou bývají samy zvednuté ,  takže o zvýšené těžiště při carvingových obloucích stejně nepřijdete.  Každé současné lyžařské vázání je také vybaveno integrovanými brzdami které zabrání ujetí lyže do údolí při vypnutí. Mnozí z vás jistě s úsměvem vzpomínají na socialistické vázání G30 u kterého neexistovaly brzdy, ale lyže byly pružnými řemínky uchyceny na botu. Každý pád se tak stával loterií, zda si víc ublížíte při něm,nebo vás zraní zmítající se lyže.
 

Rada na závěr : nastavení vázání, montáž a vypínací síly určitě svěřte specializovanému ski servisu, který pro tyto účely disponuje potřebným technickým zázemím.

www.cied4business.org|stopmha.org|brinkleychurch.org|www.lightqy.com|www.ecntouch.com
www.thelittlesociety.org|www.looplv.com

Nahoru

 
 
 
 
TOPlist