Košík
 

Počet položek: 0

Celková cena:
0,00 Kč

 
     
 
Titulní strana Kontakty Vše o nákupu Rady a tipy Užitečné odkazy Velikostní tabulky
 

Jak vybrat páteřák

Přemýšlíte o koupi páteřového chrániče na lyže, kolo, motorku nebo jiný sport ? Porazíme Vám jak vybrat dětský i dospělácký model.

Jak tedy vybrat správný chránič páteře ? 

Pokud jezdíte na snowboardu nebo lyžích, jistě jste si již zvykli na to že používáte helmu pro svojí ochranu. A protože se však rychlost jízdy a potencionální nebezpečí neustále zvyšuje, začínají se také čím dál tím víc používat páteřáky.

Ty vám díky své konstrukci pomohou pri případném pádu sbsorbovat nárazovou energii a výrazně ochránit záda a páteř před úrazem. Ten může být v těchto partiích těla velice vážný a může mít vážné i trvalé následky.

Kdo by měl chránič zad používat ?

Toto rozhodnutí je pouze na vás, povinnost se na něj na rozdíl od helem nevztahuje. Sami odhadněte jakých terénech se pohybujete a jak jezdíte. Jste li vyznavači jízdy  ve snowparcích nebo zkoušíte různé triky a podobné frajeřinky, případně jezdíte freeride ve volném terénu  mimo sjezdovky měl by být ve vaší výbavě

Než tedy přistoupíte výběru konkrétního modelu ověřte si zda splňuje certifikát EN 1621 což ije evropská norma, při které se testují chrániče v tak zvaném shock testu.  V každém případě pak dbejte na správnou velikost. Pokud budete mít páteřák krátký, tak vám neochrání záda respektive páteř po celé délce, pokud byste si vybrali moc dlouhý tak při sezení vám bude trčet nahoru a překážet.

Většina výrobců nabízí chrániče páteře ve velikostech odstupňovaných po pěti centimetrech takže si vybere opravdu každý od malého dítěte až po dlouhána. Velikost chrániče bývá uváděna jako velikost postavy pro kterou je určen. Chránič se nasadí nejlépe na první vrstvu oblečení a dotáhne rameními popruhy a bederním pásem tak, aby vám páteřák necestoval po zádech. U většiny chráničů je toto nastavení naprosto jednoduché  - bederní pás bývá jednoduše nastavován suchým zipem. 

Páteřáky se dělí na tzv. soft chrániče které jsou a velmi pohodlné, snadno se nasazují a neomezují vás v pohybu. Jejich nevýhodou bývá horší ochrana při nárazu do tvrdého a ostrého předmětu. 

Druhý typ zvaný  hard shell je tvořen z polykarbonátových dílů, které mají nízký profil,. Nemusíte se tedy bát že byste s nimi vypadali jako želva :-) Poskytují lepší ochranu při nárazu na ostrou překážku, jsou levnější a flexibilnější

Jejich nevýhodou se může jevit o něco menší pohodlí při nošení a nepatrně vyšší hmotnost než u soft chráničů páteře. 

 

Certifikované chrániče páteře si můžete vybrat zde :

http://www.mojelyze.cz/chranice-patere-pateraky-a-chranice-kolen-zapesti-holene/

Nahoru

 
 
 
 
TOPlist