Košík
 

Počet položek: 0

Celková cena:
0,00 Kč

 
     
 
Titulní strana Kontakty Vše o nákupu Rady a tipy Užitečné odkazy Velikostní tabulky
 

Jak vybrat snowboard

Jak vybírat snowboard ?

Při výběru prkna je důležité vědět, jakým jízdním stylem budete jezdit.  Také vemte v úvahu vaši váhu a výšku a samozřejmě velikost nohy.  Pokud si  myslíte, že po celý den budete dovádět ve snowparku nebo sjezdovce, kupte si freestyle snowboard

Dalším druhem snowboardu je takzvaný allround.
Tento typ prkna je univerzální a můžete na něm jezdit stejně tak dobře ve snowparku, zároveň ho můžete využít v prašanu mimo sjezdovku. 

Třetím typem jsou freeride prkna.
Ty Vám zaručí krásné svezení  při jízdě neupraveným terénem a hlubokým prašanem. Jsou delší a širší, mají také větší vykrojení. Ve snow parku,  nebo na sjezdovce nemají ty nejlepší vlastnosti

Co je tedy ještě při výběru snowboardu důležité ?
Základním parametrem je jeho délka. Obecně platné je pravidlo, že prkno by mělo dosahovat  přibližně mezi bradu a nos. Je každopádně lepší,  když bude o něco delší,  než kdybyste jej měli třeba po prsa. Je to podobné jako u lyží. Kdo chce jezdit ve snowparku. nebo blbnout na upravených sjezdovkách,  měl by si vybrat prkno kratší tedy asi po bradu. Adrenalinový nadšenec který chce  jezdit v prašanu mimo sjezdovky,  by měl mít prkno o něco delší, tedy asi po nos, aby jej dobře neslo. Při koupi se také dívejte na šířku prkna. Tam musí odpovídat vybranému vázání. Tedy aby na něj šlo namontovat. Velikost boty určitě nesmí překračovat hranu prkna,  to je naprosto nemyslitelné.
Co se týče tvrdosti prkna, tak snowboard by neměl být moc měkký  -  to pro to aby držel lépe v oblouku,  ale zase ne moc tvrdý aby,  jeho hrana byla ve stálém kontaktu se sněhem. 

Konstrukce snowboardu.
Je to zase podobné jako u lyží.  Nejkvalitnější prkna mají dřevěné jádro, přičemž u těch nejlepších modelů je dřevo obsaženo v celé délce . Tyto prkna mají ty nejlepší možné vlastnosti v oblasti tvaru, pevnosti, pružnosti a tvarové paměťi.  Někteří výrobci kombinují více druhů dřeva, aby tak dosáhli nejlepších vlastností.
Další možností při výrobě je kombinace dřeva a laminátu. Podle toho kolik vrstev laminátové tlaniny je použito, tím je prkno tvrdší a tedy vhodnější pro rychlejší a agresivnější jízdu. Nejdražší prkna, například od firmy firmy Burton jsou vyztužena kevlarem pro vyšší pevnost.  Oproti tomu  nejlevnější modely jsou vypěněné. Tato konstrukce se používá  spíše u dětských snowboardů. Tyto supermarketová prkna jsou sice velice levná, ale mají nízkou kvalitu. Tento snowboard bychom nedoporučili ani začátečníkům. 

Skluznice
Rozlišujeme 3 druhy skluznic. Nejlepší a velmi rychlé jsou takzvané grafitové . Ty jsou také nejdražší.
Nejdostupnější je skluznice sintrovaná , která má střední tvrdost, ale musíte jí častěji voskovat.
Třetím typem je skluznice extrudovanám která bývá velmi tvrdá a také nevyžaduje takovou údržbu

Jakou váhu ?
U jednotlivých modelů by měla být uváděná doporučená hmotnostní kategorie uživatele podle které byste se měli při výběru řídit. 

 

Vázání :
Podle čeho si vybíráme vázání na snowboard ?
Tato část vybavení Vás spojuje s prknem a tím velmi výrazně ovlivňuje jízdu. Je tedy důležité, aby vázání bylo správně seřízeno a vy ste si tak bezpečně mohli vychutnat požitek z jízdy.

Vázání se skládá z několika částí, Je to tělo  - base plate, patka,  pásky s ráčnami.(těmi se utahují boty ve vázání) Disc -  to  je to středový kotouč. Poslední  jsou tzv. Inserty  - jejíž pomocí se připevňuje vázání k prknu.
Nejlevnější a nejjednodušší jsou plastové modely které seženetete již za pár stovek. Pokud ale chcete kvalitní vázání. investujte rozhodně více. Takové kvalitní typy jsou vyrobené i z karbonových vláken a kovu.
Snowboardové vázání pro dospělé se vyrábí většinou ve dvou velikostech. Je to S/M a L/XL,  U obuvi při umísťování do vázání dbejte na to aby měla co minimální pohyb do stran.
Pásky jsou ovládané takzvanými ráčnami . Slouží dotažení boty do vázání a mohou být plastové nebo kovové

Base platte  - základna vázání. Dražší modely mají různé pro pravou i levou nohu. 

Opěrka  - je nejvyšší zadní část vázání zajišťuje lepší přenos sil na zadní hranu a měla by být nastavitelná. Je lepší, když je vyšší, protože umožňuje za ještě větší stabilitu.  V žádném případě,  však nesmí být vyšší než bota.

Pedal -  je část která následuje za base plate. Zvedá botu směrem nahoru a zvyšuje tak tlak na přední hranu. 

Malý snowboard  slovník:

decut radius - krojení snowboardu. Větší vykrojení zajišťuje prknu lepší ovladatelnost. Proto jsou prkna s velkým krojením vhodná spíše pro freestyle. Snowboard s malým krojením se lépe hodí na dlouhé oblouky a jsou tedy vhodnější pro freeride - tedy do volného terénu.

Freeride  - je jízda mimo upravené sjezdovky hlubokém sněhu v prašanu

Freestyle - je jízda ve snowparku zkoušení různých triků blbnutí na překážkách i na sjezdovce. 

Snowpark - část sjezdovky kde jsou umístěné překážky jako je třeba u rampa raily, což jsou různá zábradlí, dále zde naleznete skoky. Je určen zejména pro snowboardisty a freestyle lyžaře. 

 

Nahoru

 
 
 
 
TOPlist