Košík
 

Počet položek: 0

Celková cena:
0,00 Kč

 
     
 
Titulní strana Kontakty Vše o nákupu Rady a tipy Užitečné odkazy Velikostní tabulky
 

Skialpy, Freestyle, telemark

Někdo se na sjezdovce nudí a rád se pohybuje ve volném terénu. Někomu už tratě nestačí a chtěl by si vyzkoušet něco jiného. Zvolí proto lyže,  které jsou určené pro pohyb ve volném terénu, telemarkové lyže, nebo skialpinistické lyže.

FREERIDE LYŽE :

Speciální lyže které jsou určené na jízdu ve volném terénu se nazývají freefide a jejich uživatelé mají rádi    pohyb po zasněžených pláních daleko od vleku a hluku lanovek. U nich je typicky posunuté těžiště mírně zad a mají také zvednutou patku.  Freeride lyže jsou také velmi široké. Jejich šířka pod vázáním bývá 80 až 100 milimetrů.  Typické pro tyto lyže je také to jsou zkonstruovány tak  že jsou v nich umyslně konstrukční dutiny pro odlehčení lyže.  Mají rádius kolem dvaceti metrů a jejich velkou předností je stabilita při jízdě hlubokém prašanu. Ve větší rychlosti na upravené sjezdovce je ale nevyužijete. Držení na ledu a jízda po hraně pro ně opravdu není typická. To ale nevadí, protože jejich uživatelé se na sjezdovky ani nechystají.

FREESTYLE LYŽE :

Dalším typem lyží jsou freestyle v jízda na nich již patří mezi adrenalinové sporty. Využijete je hlavně ve snowparcích a vyhovují těm kteří si libují řádění na zábradlí a při skocích. Proto bývají tyto modely také patřičně široké ale janak jsou velmi podobné Freeride modelům

KRAŤASY, SNOWBLADE, BIG FOOT

Krátké lyže neboli kraťasy jsou modely pro opravdu zábavu. Dá se s nimi jezdit na u rampě ale také jsou vhodné pro první lyžařské krůčky. Výhodou je i to že mají snadno nastavitelné vázání a proto si mezi sebou mohou půjčovat různí lyžaři.

 

TELEMARK :

Stále oblíbenějším typem lyžování se stává takzvaný telemark . Jde o jízdu se speciálním vázáním s volnou patkou.Toto takzvané kandahárové vázání umožňuje volný pohyb boty směrem nahoru a ohyb v nártu. Méně zkušení vyznavači této techniky by měli volit lyže s rádiusem nad 14 metrů ti pokročilejší si mohou dovolit větší vykrojení náplno si tak mi chutnají telemarkový oblouk v pokleku.

SKIALPINISTICKÉ LYŽE:

Skialpinistické lyže jsou speciální kategorií. K tomuto sportu , který kombinuje lyžování a horskou turistiku, nebo horolezectví, je potřeba další zvláštní vybavení, jiné je na nich vázání, které má volno patku a umožňuje na lyžích chůzi vzhůru.  Tomuto účelu pomáhají  stoupací pásy, kterým se říká tulení.  Tyto se připevní na skluznici a zabraňují prokluzu lyže při cestě vzhůru.  Jejich rádius je přibližně mezi 17 až 22 metry.

 

 

Nahoru

 
 
 
 
TOPlist