Košík
 

Počet položek: 0

Celková cena:
0,00 Kč

 
     
 
Titulní strana Kontakty Vše o nákupu Rady a tipy Užitečné odkazy Velikostní tabulky
 

Snowboarding - jaké oblečení a doplňky ?

Jak vybírat snowbordové oblečení ?

Pokud jste si mysleli že plandavé kalhoty snowboarďáků jsou jen módní výstřelky, není to tak. Má to svůj význam. Takové oblečení totiž umožňuje volnější pohyb. Snowbordové oblečení by mělo splňovat 2 základní požadavky. Musí jezdce výborně chránit před sněhem, protože snowborďáci jsou daleko více v kontaktu s bílou peřinou než lyžaři, ale zároveň musí zajišťovat svobodu pohybu.  Snowboardisté častěji padají a také posedávají na svahu. Možná jste na ně někdy nadávali, ale pokaždé to není jen proto, že by si chtěli odpočinout, nebo vám překážet. Je to nutnost neboť do vázání nemohou nastoupit ve stoje.  Důležité u snowboardového oblečení je to, aby se pod něj nedostal sníh. Pproto mívá všelijaké vychytávky, stahovací šňůrky, nebo lem který zabraňuje vniknutí sněhu pod bundu, Vlný střih zase zaručuje svobodu pohybu. Proto materiály ze kterých jsou rukavice a kalhoty vyrobeny, musí být nepromokavé. U těchto doplňků koukejte na výšku vodního sloupce a míru prodyšnosti.  Čím je hodnota vodního sloupce vyšší, tím by měl být materiál nepromokavější, zároveň však může být méně prodyšný. Mmusíte zkrátka najít ten pravý kompromis.  Pokud byste chtěli opravdu nepromokavé oblečení, protože český sedíte na sněhu, měli byste vybírat z materiálů, které mají hodnotu vodního sloupce kolem 10.000 milimetrů.  Kvalitnější bundy mají také lepené švy, aby tímto perforováním dovnitř nevnikala vlhkost. Pod takové kvalitní svrchní oblečení by mělo být samozřejmostí nosit funkční termoprádlo, vyrobené z materiálu který odvádí vlhkost od pokožky. Pamatujte - jste li totiž v suchu jste zároveň v teple.

Bezpečnostní prvky :

Snowboarding vyžaduje také dodržování určitých bezpečnostních pravidel. Proto byste neměli šetřit na bezpečnosti.  Samozřejmostí je přilba a páteřák který vás ochrání při pádech a srážkách. Zejména ve snowparcích je riziko zranění větší . Nejdůležitější je tedy přilba, protože úrazy hlavy bývají  nebezpečné.  U nás sice přilba není povinná, tak jako například v Itálii. Vypadá to že je to jen otázkou času, kdy například děti jí budou muset nosit bez výjimky.  Pokud máte lyžařskou helmu, můžete jít samozřejmě použít i na snowboarding. Speciální snowboardové helmy bývají však více otevřené po starách a zajišťují lepší periferní vidění. 

 

 

 

 

Další vybavení :

Důležitým doplňkem je chránič páteře neboli páteřák.  Ten zpevňuje páteř a zabraňuje jejímu nepřirozenému prohýbání při pádech a srážkách.  Ceny páteřáků se pohybují již od 800,- Kč. Volitelným doplňkem při častých pádech na zadek jsou krátké chráničové kalhoty takzvané Shorty,  které vyztuží kostrč. Vakovéto speciální trenky již seženete i pod 1000 Kč. Pokud na snowbordu začínáte bylo by vhodné koupit si také chrániče zápěstí stojí přibližně 300 až 500 korun a při začátcích vám ochrání zápěstí před zlomeninou. Začínající snowboardista totiž instinktivně padá na zadek a ruce dává pod sebe. Tyto výztuže se upevní přímo na zápěstí a vkládají se do rukavic .

Nahoru

 
 
 
 
TOPlist