Košík
 

Počet položek: 0

Celková cena:
0,00 Kč

 
     
 
Titulní strana Kontakty Vše o nákupu Rady a tipy Užitečné odkazy Velikostní tabulky
 

Vosky na lyže

Vosky na lyže vám jistě pomohou
Každý lyžař již   přišel na to, že pokud si správně nepřipraví svoje lyže na výkon, který chce předvést, tak je to vždy horší. Není důvod se o své lyže nestarat, jelikož je to váš nástroj pohybu, ve sněhu přeci jen vždy tak trochu ztížený a vy si musíte tedy poradit sami. V lyžování je ta krása, že jste většinou jen sami a tak i tak musíte přemýšlet. Pokud se o své lyže nebudete starat, tak to bude vždy jen na vás, až se dostaví nějaký nepřekonatelný problém, který se pak může pěkně stupňovat a nakonec to může dopadnout i tak, že své lyže naprosto zničíte. Proč si myslíte, že lyžaři najímají lidi do svého týmu jen proto, aby jim mazali lyže. Vosky na lyže vám pomohou k lepšímu výkonu a vy si tak budete moci užít všeho, co jen půjde. Správný výběr je vždy na vás, a proto se odhodlejte vždy napřed a bude pak vše v naprostém pořádku.

Vosky na lyže nejsou vždy stejné
Vosky na lyže nejsou všechny stejné, to by byl omyl si myslet takovou věc. Všechny barvy jsou určeny k určitému použití a vy si musíte vždy vybrat tu správnou. V případě, že tomu tak nebude, tak se dostanete do problémů, neboť se zbytečně nadřete v okamžiku, kdy by měl přijít po dlouhém a náročném výstupu zasloužený odpočinek. To si ale musíte ujednotit dříve, zda skutečně stojíte o to, aby vám vosky spíše pomáhaly, nebo naopak byly vaší přítěží. Nic není zadarmo a tak ani mazání není stejné. Předem je nutné vědět, zda potřebujete vosky na sjezdové nebo běžecké lyže. To je první předpoklad úspěchu a potom přijdou ty další, které vám vytvoří podmínky pro to, aby se váš výkon skutečně dočkal očekávaných odměn.

Na běžeckých lyžích se bez vosku neobejdete
Na běžeckých lyžích se skutečně člověk bez pořádných vosků neobejde. Pokud si tuto pravdu nezapamatujete, tak to bude váš problém, s kterým se můžete potýkat i docela dlouho a přitom nebude nic, co by vám potom na svahu pomohlo. Běžecké lyže jsou svým způsobem už konstruovány k tomu, aby se s nimi dalo po sněhu rychle pohybovat. Na vašem stylu pak záleží, jak velká tato rychlost bude a zda se dokážete dostat k výkonům, které by mohly znamenat pro vaše ego docela hodně. Běžecké lyže jsou prohnuté, to ví snad každý, ale fakt, že tomu je proto, aby mohla reagovat na přenos rozložení celkové hmotnosti lyžaře podle toho, zda se po sněhu klouže nebo stoupá. Konstruktér totiž neví, zda bude majitel lyží spíše stoupat nebo sjíždět a proto jsou běžecké lyže konstruovány tak, aby se s nimi daly dělat oboje věci naráz.

Chůze je jiná než skluz
Při chůzi nebo běhu se pak střídavě zatěžuje jedna nebo druhá lyže. Zde je tedy třeba nanést vosk do prostřední části, která při skluzu vlastně nebyla vůbec namáhaná, jelikož správný skluz zatěžuje rovnoměrně předek a zadek běžecké lyže a právě proto je třeba zde nanést ten správný skluzový vosk, který velmi pomůže nabrat rychlost vcelku bez problémů. V běhu je tedy namáhaný především střed lyže a proto zde je zase nutné nanést takový typ vosku, který je uzpůsoben běhu. Je to skutečná alchymie a jen správný člověk na správném místě dokáže tuto teorii uvést do praxe a svému zaměstnavateli (což je v mnoha případech nějaký vrcholový sportovec) kýžený úspěch právě díky tomu, že dokázal správně „přečíst“ taktiku.

Výběr vosků na lyže je velký
Vosky na lyže jsou dnes již velmi často k vybrání v mnoha provedeních a na vás záleží, zda si vyberete zrovna tu správnou značku, která vám spíše pomůže. Výrobci těchto značek vosků na lyže dodržují jednoduché pravidlo, které je známo všem lyžařům. Každý sníh totiž potřebuje právě ten svůj správný vosk. Pokud toto nebudete ctít, tak se vám jistě nepovede správně navoskovat vaše lyže. Vyšším teplotám sněhu odpovídají i teplejší barvy, které jsou potřeba k voskování jednotlivých součástí vašich lyží. Nedivte se tedy pak tomu, že pokud při teplotách nad nulou použijete například vosk, který bude buď zelený, nebo modrý, tak se nadřete jako kůň a při tom nebude efekt vůbec žádný. Zmíněné barvy jsou totiž studené a tak jsou uzpůsobeny spíše k teplotám pod bodem mrazu. V opačném případě se jedná naopak o barvy teplé jako je například červená, žlutá nebo fialová. Ty jsou uzpůsobeny do teplot nad bodem mrazu a tak si je můžete použít na sníh, který je mokrý a má tendenci spíše tát pod nohami.

Teplotní rozsahy vosků nezaměňujte
Na obalech vosků na lyže jsou uvedeny teplotní rozsahy, které se nemohou zaměnit. Základem všeho je tedy fakt, že si musíte uvědomit, do jaké teploty to vlastně jdete, proto na všech lyžařských střediscích můžete sledovat teplotu ovzduší, od které se dovíjí vše ostatní. Teplota sněhu pak není o nic vyšší ani nižší. Potom už je jen na vás, abyste si vybrali ten správný vosk na lyže, který je označen buď teplou barvou, nebo tou studenou a uvidíte, že se vám se vám pojede hned o něco lépe. Pro absolutní nováčky je pak určen univerzální mazací vosk, který můžete použít na jakýkoliv typ sněhu. Teplotně není rozlišen, ale určitě nemusíme připomínat, že v tomto případě nedosáhnete určitě takového maximálního výkonu jako u dobře promyšlené taktiky správně zvoleného vosku. Každopádně každý vosk na lyže je lepší, než žádný, neboť lyže, které nejsou takto ošetřeny se poté stávají po čase neupotřebitelné, jednoduše se zničí.

Článek získán zdarma metodou guestbloggingu na Copywriting.cz.

Nahoru

 
 
 
 
TOPlist